Automatyka budynkowa

Automatyka budynkowa to zaawansowany, zintegrowany system, który umożliwia zarządzanie i kontrolowanie urządzeń oraz pojedynczych modułów znajdujących się w domu oraz jego obszarze (np. w ogrodzie).

Do najpopularniejszych elementów inteligentnego domu należą: oświetlenie, sceny, sterowanie roletami i żaluzjami oraz ogrzewanie.

Automatyka budynkowa to podstawowy element nowoczesnego budownictwa, który nie tylko pozwala na kontrolę budynku, ale też zbiera szczegółowe informacje o jego funkcjonowaniu i parametrach technicznych. Pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze, ponieważ system sterowania szybko wyłapuje błędy i awarie.

Sterowanie oświetleniem

Automatyczne sterowanie oświetleniem nie ogranicza się jedynie do automatycznego zapalania światła po wejściu do pomieszczenia. Dzięki inteligentnemu systemowi mamy możliwość tworzenia różnorodnych wariantów oświetlenia, kreowania scen świetlnych oraz zarządzania światłem zależnie od preferencji. Poza standardowym czujnikiem włącz/wyłącz, automatyzacja systemu oświetlenia pozwala na:

  • załączanie poszczególnych gniazd zasilających do których są wpięte np. lampy stojące.
  • Możliwość ściemniania lam konwencjonalnych, led jak i opartych o moduły DALI
  • Sterowanie nastrojami lamp RGBW za pomocą których możemy uzyskać różnorakie kolory wnętrza.
  • symulowanie obecności domowników
  • tworzenie atmosfery
  • dopasowywanie oświetlenia do okazji (pozwala na włączenie innego światła do pracy, a innego do relaksu lub romantycznej kolacji)
  • uruchomienie w określonej częstotliwości i intensywności w wyniku awarii lub np. włamania

 

Sterowanie roletami

Dzięki danym meteorologicznym, otrzymywanym z zewnętrznej stacji pogodowej, rolety mogą podnosić się o odpowiednich porach, by zmniejszyć ryzyko nadmiernego nagrzania się wnętrza budynku. Jest to istotne szczególnie latem, gdy temperatura na dworze jest bardzo wysoka.

Zautomatyzowany system rolet nie tylko chroni przed czynnikami atmosferycznymi, ale zamknięcie ich po wykryciu przez stację pogody zbyt wysokiej prędkości wiatru na pewno pomoże w ochronie domu,  pomaga także w symulowaniu obecności domowników.

Chociaż funkcja rolet wydaje się błaha, to w systemie inteligentnym pełni istotną funkcję i poprawia bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania domu. 

 

Sterowanie ogrzewaniem

Inteligentny system ogrzewania pozwala na zdalną kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniach. Możemy włączyć grzejniki, gdy jesteśmy poza domem. Wrócimy wtedy do ciepłego, przytulnego wnętrza bez konieczności grzania przez cały okres naszej nieobecności.

Sensory obecności pozwalają na np. zmniejszenie wydajności lub całkowite wyłączenie klimatyzacji po wykryciu nieobecności domowników, lub otwarcia okien.

Synchronizacja grzejników oraz ogrzewania podłogowego z detektorami temperatury minimalizują koszty  i pozwalają utrzymać temperaturę na stałym poziomie.

Inteligentne ogrzewanie dopasowuje się do naszego trybu życia oraz warunków pogodowych. Dodatkowym atutem jest elastyczność, która pozwala na oszczędzanie energii i dbanie o środowisko.