Inteligentny dom | System inteligentnego mieszkania

Domy zaawansowane technologicznie są coraz bardziej popularne. Zachwyt nad nowymi technologiami w budownictwie jest uzasadniony. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom inteligentne domy są tańsze w eksploatacji. Ich dodatkowym atutem jest wysoki poziom funkcjonalności i łatwość obsługi.

Czym jest inteligentny dom? 

Inteligentny dom zawdzięcza swoją nazwę zaawansowanej technologii. Czujniki i detektory umieszczone w instalacji budynku zbierają informacje o środowisku wewnątrz oraz na zewnątrz, a następnie przekazują je do zintegrowanego centrum dowodzenia. Dom zdaje się niemal sam myśleć! Inteligentny dom  to tak naprawdę zautomatyzowane systemy domowe, które pozwalają ułatwić codzienne życie. Inwestycja w inteligentne systemy zwraca się już po kilku latach, ponieważ zastosowane czujniki światła i wody racjonalizują zużycie energii.

System inteligentnego mieszkania - korzyści

Posiadanie inteligentnego domu wiąże się z wieloma korzyściami. Poniżej przedstawiamy kilka z nich: 

  • inteligentny dom pozwala stworzyć jak najlepsze warunki pod względem temperatury, ustawienia klimatyzacji,
    a nawet wskaże kiedy najlepiej zregenerować powietrze używając np. rekuperatora
  • system prowadzi monitoring zużycia mediów takich jak gaz, woda, energia elektryczna (w dłuższej perspektywie pozwala zaoszczędzić)
  • system informuje o awariach systemy, zadziałaniu zabezpieczeń itp.
  • sterowanie bramą wjazdową (w zależności od bliskości pojazdu) - nie trzeba otwierać bramy ręczne lub pilotem
  • zamontowana na budynku stacja pogodowa, która dostarcza wielu cennych informacji. Na ich podstawie częściowo opiera się działanie budynku 

 

Dodatkowym atutem jest możliwość dopasowania inteligentnych modułów do swojego trybu życia. Możemy np. ustawić włączanie ogrzewania na pół godziny przed naszym powrotem z pracy. Inteligentny budynek dostarcza wielu rozwiązań, które ułatwiają życie i sprawiają, że to dom czeka na nas, a nie odwrotnie. 

 

Częste pytania

Czy założenie instalacji inteligentnej jest drogie?

Wyrażenie “inteligentny dom” może budzić skojarzenia z drogim, zaawansowanym systemem. Tak naprawdę, to połączenie znanych nam rozwiązań i scalenie ich w jeden system. Cena jest uzależniona od wybranego wariantu. Na ostateczny koszt wpływa m.in  liczba modułów, ilość integracji, wielkość domu oraz rodzaj i standard systemu (np. czy ma być bezprzewodowy czy przewodowy). W wariancie podstawowym, koszt wykonania instalacji to 190-250zł/m2.

Co da mi inteligentny dom? 

Inteligentny dom zapewnia zdalny dostęp do centrum sterowania. Przede wszystkim podnosi bezpieczeństwo (potrafi symulować obecność domowników, gdy nie ma ich w domu), daje możliwość sterowania funkcjonalnościami domu z jednego miejsca, minimalizuje ryzyko włamania i kradzieży, obniża koszty eksploatacji domu oraz daje kontrolę nad zaworami gazu i wody w przypadku awarii. Do najważniejszych zalet należy brak konieczności bycia na miejscu, by móc doglądać domu. 

 

Czy inteligentne systemy sprawdzają się tylko w dużych domach?

Inteligentne systemy kojarzą się z dużymi, nowoczesnymi domami, ale nie jest to regułą. Inteligentny system sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chcemy mieć pełną kontrolę nad oświetleniem, wodą, sprzętami RTV oraz innymi instalacjami. Wygodne moduły, które pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze  sprawdzą się nawet w małym domu lub mieszkaniu. 

Kiedy trzeba zdecydować się na inteligentne rozwiązania? Można je wprowadzić w gotowym domu?

Decyzję o inteligentnych systemach najlepiej podjąć jak najszybciej, ale ich wdrożenie do gotowego budynku nie jest niemożliwe. Wykonanie instalacji inteligentnej w czasie budowania domu jest na pewno łatwiejsze i daje więcej możliwości, jednak nasz zespół realizuje zlecenia także w wykończonych domach oraz mieszkaniach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by cieszyć się inteligentnym budynkiem, który zadba o nasz komfort i bezpieczeństwo. 

Kto zajmuje się naprawą budynków zautomatyzowanych?

My, czyli DG-systems. Specjalizujemy się nie tylko w automatyce budynkowej, ale też w jej serwisowaniu i modernizacji. Służymy pomocą na każdym etapie realizacji projektu oraz w późniejszym czasie, gdyby wystąpiły problemy z funkcjonowaniem systemów. 

Nie zdecydowaliśmy się na sterowanie systemem nawadniającym ogród, ale teraz uznaliśmy, że przydałaby nam się ta funkcja. Czy można rozbudować posiadany już wariant systemów inteligentnych?

Oczywiście, istnieje taka możliwość. Każdy projekt traktujemy indywidualnie i dopasowujemy go pod oczekiwania i możliwości klienta.